Ghidul Serviciilor
White Lines Dental Clinic - Implantologie, Ortodontie, Estetica Dentara, Bucuresti
inapoi la firma 96 vizite
Poza Stomatologie restaurativa
Foto
Foto
Integritatea dintilor unui pacient este, în egala masura, o chestiune de sanatate orala si una estetica. La clinica stomatologica White Lines, abordam personalizat nevoile fiecarui individ si ne asiguram ca solutia propusa pentru restaurarea structurii sale dentare este un durabila, minim invaziva si în masura sa îi ofere aspectul estetic dorit.Plombe din compozit

Plombele existente trebuie uneori înlocuite, pentru ca se uzeaza în timp, se ciobesc sau se fisureaza. Pacientii nostri folosesc aceasta ocazie pentru a-si înlocui plombele de amalgam de argint cu unele din compozit natural, de culoarea dintilor. Motivele sunt de natura estetica, dar tin si de preocuparea lor pentru siguranta plombelor de amalgam, care contin mercur.

Plombele compozite tind sa se uzeze mai repede decât umpluturile de argint în cavitatile mai mari, desi se mentin în conditii bune în cavitati mici.

Coroana dentara

O coroana dentara este un „capac” în forma de dinte care este plasat peste un dinte slab sau deteriorat pentru a-i îmbunatati forma, dimensiunea, rezistenta sau aspectul. Coroanele dentare previn fracturarea dintilor grav avariati si refac functionalitatea acestora; ele pot fi folosite cosmetic pentru a acoperi defectele sau dintii sever decolorati.

Majoritatea coroanelor dentare dureaza cinci pâna la 15 ani si pot fi confectionate din metal, metal acoperit cu ceramica sau rasini acrilice, ceramica sau zirconiu.

Proteza dentara

O proteza dentara este un înlocuitor detasabil pentru dintii ce lipsesc. Exista doua tipuri de proteze – complete si partiale. Protezele complete sunt utilizate atunci când lipsesc toti dintii de pe o arcada, în timp ce protezele partiale sunt utilizate când mai ramân câtiva dinti pe arcada.

Puntile dentare (proteze partiale fixe)

O punte fixa (permanenta) înlocuieste unul sau mai multi dinti prin plasarea coroanelor pe dintii aflati de o parte si de alta a golului si atasarea de dinti artificiali. „Puntea” este apoi cimentata pe pozitie.

O punte cu extensie este utilizata atunci când exista dinti pe o singura parte a spatiului deschis. Puntile tip Maryland se lipesc în general pe dintii frontali reusind sa înlocuiasca un singur dinte fara a deteriora dintii vecini spatiului edentat.

Fatetele dentare

Fatetele sunt învelisuri subtiri, confectionate la comanda, care acopera suprafata frontala a dintilor. Lipite/cimentate pe partea din fata a dintilor, acestea le pot schimba culoarea, forma, dimensiunea sau lungimea.

Fatetele pot fi realizate din compozit, ceramica sau zirconiu. Fatetele ofera o abordare conservatoare a schimbarii culorii sau formei dintilor în comparatie cu coroanele, dar procesul nu este reversibil. Rezultatul lor este adesea denumit zâmbet de Hollywood.

Incrustatiile dentare. INLAYS & ONLAYS

Inlay-urile si onlay-urile, de asemenea, numite obturatii coronare indirecte, sunt realizate din aur, ceramica sau materiale compozite si completeaza dintii descompusi sau grav deteriorati. Obturatiile coronare dentare directe sunt modelate pe loc în timpul unei vizite la clinica stomatologica; cu toate acestea, inlay-urile si onlay-urile sunt create într-un laborator de tehnica dentara si cimentate ulterior de catre medicul dentist. Umplutura este numita „inlay” atunci când materialul este cimentat în centrul unui dinte; se numeste „onlay” atunci când umplutura include una sau mai multe suprafete ale dintelui sau acopera chiar toata suprafata de contact. Inlay-urile si onlay-urile pastreaza cât mai mult dinte sanatos si sunt o alternativa mult mai conservatoare a coroanelor dentare.

Incrustatiile sunt restaurari dentare utilizate de un numar select de medici stomatologi. În anumite cazuri, ele sunt o alternativa mai conservatoare la coroanele dentare cu acoperire completa. Ofera o solutie de reparatie rezistenta, puternica si mai îndelungata pentru dintii afectati de leziuni carioase importante. Aceste restaurari sunt benefice atât din punct de vedere estetic, cât si biologic.

Beneficiile abordarii conservatoare

 Potrivire mai buna – Incrustatiile ofera un produs conservator care pastreaza cât mai mult dinte sanatos. Ele sunt o alegere excelenta daca ai o carie dentara minima pâna la moderata, care se extinde într-o zona laterala, oferind o alternativa excelenta la coroanele cu acoperire completa. Culoarea de durata a dintilor – Cu longevitate estetica, incrustatiile nu sunt susceptibile la colorare în timp, asa cum fac adesea obturatiile din rasini compozite. Protejarea structurii dintilor – Pastreaza cantitatea maxima de structura sanatoasa a dintilor, în timp ce cresc structura de rezistenta a acestora, contribuind la cresterea duratei de viata. Curatarea usoara a dintilor se face prin refacerea exacta a conturului dentar. Închiderea spatiilor interdentare este realizata prin refacerea punctelor de contact. Durabilitate si stabilitate în timp – Incrustatiile sunt solutii de restaurare extrem de stabile pentru tratamentul cariilor. Materiale superioare de calitate si durabile fac din ele o alegere sustenabila care poate întari de fapt un dinte deteriorat. Protectia dintilor vulnerabili – Incrustatia poate proteja zonele subminate ale dintilor. Procedura nu necesita remodelarea completa a acestora.

Procedura

De obicei, sunt necesare doua vizite dentare pentru a finaliza tratamentul. În timpul primei vizite, medicul stomatolog pregateste dintele deteriorat. Un model al dintelui este apoi luat si trimis la un laborator de tehnica dentara, unde incrustatia este fabricata.

Inlay-urile si onlay-urile pot fi realizate din aur, ceramica sau materiale compozite. Diferenta consta în aspectul si rezistenta restaurarii finale. În timpul acestei vizite, poate fi creata o restaurare provizorie sau temporara, montata în forma restaurarii finale pentru a proteja dintele în timp ce restaurarea finala este fabricata.

Medicul dentist va decide împreuna cu tine care este cel mai potrivit tip de material pentru cazul tau. Daca estetica nu este o problema (de exemplu, cu molarii din spate), aurul este cea mai buna optiune. Ceramica ofera cele mai bune rezultate estetice si este adesea folosit în zonele „liniei de zâmbet”. Materialele din compozit pot fi cea mai buna optiune pentru persoanele care îsi scrâsnesc dintii si/sau pentru cei cu o muscatura nealiniata (malocluzie).

Pe parcursul celei de-a doua vizite, materialul provizoriu este înlaturat si în locul lui este cimentata incrustatia.

Sunt restaurari extrem de stabile, care rareori dau gres. Medicul dentist va verifica toate marginile pentru a asigura o potrivire armonioasa cu contacte strânse adiacente. De asemenea, acesta îti va verifica muscatura pentru a se asigura ca nu exista probleme legate de ocluzie care sa afecteze structura dintelui. Odata cimentata, restaurarea este lipita pe dinte si marginile acesteia sunt finisate si lustruite.

 

Mobil   |   Web   |   Anuntul Telefonic
Copyright © GHIDUL SERVICIILOR 2026
Prin utilizarea serviciilor noastre, iti exprimi acordul cu privire la faptul ca folosim module cookie in vederea analizarii traficului si a furnizarii de publicitate.